Strona główna | Mapa serwisu | English version  
metody połowu
wędkarstwo > metody połowu

Woblery na szczupaka



Woblery na szczupaka występują w oszałamiającym wyborze kolorów, kształtów i rozmiarów. Tam, gdzie jeden nie działa, inny może okazać się skuteczny. woblery to sztuczne przynęty zrobione z plastiku, drewna lub metalu. Zachowują pionowe ustawienie i kołyszą się lub podskakują na wodzie - inaczej niż wahadłówki i obrotówki, które obracają się lub wychylają wokół własnej osi. Zazwyczaj woblery składają się z jednego elementu, ale niektóre są łączone, co wprawia je w bardziej zdecydowany charakterystyczny ruch. Większość woblerów imituje chorą lub ranną rybę. Niektóre, pomalowane jaskrawo, nie przypominają wyglądem niczego konkretnego mają po prostu prowokować instynktowny atak. Inne z kolei to np. realistyczne imitacje żab lub myszy.

Właściwości woblerów

Zamiast zbierać woblery na chybił trafił, kup pełen zestaw, w którym każdy model przeznaczony jest do innego sposobu łowienia. Kolor - potrzebne ci będą srebrne woblery imitujące płotkę, jelca czy krąpia; kilka prążkowanych podobnych do okoni i małych szczupaków (to kanibale) oraz parę jaskrawych, np. fluorescencyjnych i żółtych. Wielkość - szczupaki biorą na duże woble­ry, ale z zasady najlepiej zdają egzamin przynęty o wielkości 5-10 cm.

Rodzaje

- większość woblerów to woblery pływające, płytko schodzące. Mają ustawione pod dużym kątem stery, dzięki czemu podczas ściągania schodzą na głębokość kilku lub kilkunastu centymetrów. Woblery głęboko schodzące zaopatrzone są w stery ustawione pod małym kątem, dzięki którym nurkują przy ściąganiu. Niektóre z pływających woblerów mają stery regulowane, pozwalające na zmianę głębokości zanurzenia przy każdym zarzuceniu. Woblery tonące zanurzają się natychmiast. Im szybciej się je ściąga, tym wyżej unoszą się w wodzie.

Różne woblery

Które, kiedy i gdzie

Woblery są najbardziej przydatne latem i jesienią, kiedy szczupaki i ich ofiary wykazują największą aktywność. Pewne ogólne wskazówki z pewnością pomogą w doborze odpowiedniego woblera. W gorące, słoneczne dni szczupaki wylegują się w płytkiej, zarośniętej wodzie, tuż przy powierzchni. Można je wtedy skusić powoli ściągając płytko schodzący wobler. Kiedy zauważysz szczupaka polującego na płyciźnie, podaj mu mały, płytko nurkujący srebrny wobler. Ściągaj go szybko. W chłodniejsze jesienne dni, kiedy szczupaki bardzo często przenoszą się w trochę głębsze wody, wypróbuj wobler tonący lub głęboko schodzący. Łowiąc szczupaka zawsze używaj stalowego przyponu długości 30-45 cm, ponieważ ryba ta potrafi przegryźć każdą nylonową żyłkę, bez względu na jej grubość. Aby daleko zarzucić małym i lekkim woblerem, musisz go dociążyć. W tym celu na przyponie umocuj ołowiany ciężarek. Dobrym sposobem dociążenia woblera jest również nawinięcie drutu ołowianego na trzonek środkowej kotwiczki. Zabieg ten na pewno nie pogorszy pracy woblera, a w wielu przypadkach uczyni go skuteczniejszym od pierwowzoru.
Zaprzaszamy do czytania

Image Hosted by extremesports.vgh.pl