Strona główna | Mapa serwisu | English version  
ciasta
wędkarstwo > zanęty i ciasta > ciasta
Przepisy na ciasta:
Ciasto z ziemniaków i mąki

Ugotowany ziemniak ugniatamy z mąką na jednolitą masę, możemy dodać odrobinę oleju jadalnego - ciasto będzie lepiej się trzymało na haczyku. Masa musi być jednolita, niezbyt twarda, nie kleić się do dłoni. Do ciasta możemy dodać odrobinę zapachu czosnku zeskrobując nożem z obranego ząbka nieco miąższu i wyrabiając go następnie razem z ciastem.

Ciasto z chleba (bułki) i ziemniaka

Ugotowany ziemniak ugniatamy razem z porcją wilgotnego miąższu chleba lub bułki aż do uzyskania masy o jednolitej konsystencji. Możemy także zastosować dodatek czosnku lub inny dodatek zapachowy (np. wgnieść w ciasto kilkanaście larw ochotek lub chruścików).

Ciasto z chleba (bułki) ziemniaka i żółtek

Wyrabiamy jak poprzednio dodając jedno lub dwa ugotowane żółtka. Należy je wyrabiać tak długo aż uzyskamy jednolitą masę o konsystencji plasteliny.


Ciasto z mąki

Mąka pszenna wyrobiona z wodą z dodatkiem zapachu anyżu uważana jest za doskonałą przynętę na płocie. Musi być tak wyrobiona, aby nie lepiła się do rąk i łatwo dawała założyć na haczyk.

Ciasto z mąki kukurydzianej

Mąka kukurydziana zagnieciona z wodą (z niewielkim dodatkiem cukru).

Ciasto z płatków owsianych


Wyprażone na patelni płatki owsiane zagniatamy z ugotowanym ziemniakiem. Sprawdzona, dająca dobre rezultaty przynęta na ryby spokojnego żeru.

Ciasto "nadziewane"

Zimne, gotowane ziemniaki ugniatamy z mąką na jednolitą masę, z której formujemy spore kulki i gotujemy. Po ugotowaniu siekamy kulki nożem i zagniatamy powtórnie z siekanymi dżdżownicami albo larwami ochotki.

Ciasto kazeinowe

Wymieszać na sucho w misce 1 część kazeiny z 2 częściami kiełków pszenicy. Dodać tyle wody ze środkiem zapachowym oraz barwnika (płynnego lub w proszku), aby powstało miękkie ciasto, które należy dokładnie wyrobić. Powinno ono być lekko klejące i gumowate.

Ciasto na karpia

Do rondelka wlewamy 1/4 do 1/3 wody. Dodajemy miodu, odrobinę tłuszczu, barwnika, następnie gotujemy. Do gotującej się na małym ogniu wody powoli wsypujemy kaszę mannę, stale mieszając. Najpierw niewielką ilość, tak aby całkowicie się rozkleiła, po chwili więcej, aż do uzyskania konsystencji pozwalającej na formowanie kul. Takie gorące jeszcze ciasto wyrabiamy w rękach, dodając suchego atraktora zapachowego. Ciasto z manny powinno mieć konsystencję rwącej się, miękkiej gumy, dzięki czemu doskonale trzyma się haczyka.


Ciasto

W małej ilości wody w garnku rozpuścić jedną łyżkę stołową cukru, wsypać dwie łyżki stołowe płatków owsianych, a następnie gotować na wolnym ogniu, aż płatki spęcznieją. Mieszając przez cały czas wsypywać stopniowo kaszę mannę, aż w garnku utworzy się rzadkie ciasto.
Dodać do ciasta rozgnieciony jeden ząbek czosnku i ugnieść ciasto na desce dosypując w miarę potrzeby kaszę mannę. W końcowej fazie ugniatania dodać do ciasta dwie, trzy krople oleju jadalnego. Z ciasta uformować kulę i do czasu użycia go na przynętę - przechowywać w lodówce.

Ciasto

Miękki miąższ z dwu dużych i grubych kromek białego chleba dobrze rozdrobnić na ciasto dodając jedną łyżkę stołową cukru rozpuszczonego w małej ilości wody, pół łyżki mąki kartoflanej, pół łyżki mąki pszennej oraz odpowiednią ilość wody. Całość wyrobić na ciasto tak, aby było ono miękkie, ale nie kleiste.

Ciasto

Gotowane ziemniaki, kaszę manną, trochę mąki kartoflanej i jedną łyżkę stołową miodu oraz łyżeczkę do herbaty miękkiego, silnie pachnącego ser zagnieść razem aż do uzyskania miękkiego nie kleistego ciasta.

Ciasto

Do dwóch surowych żółtek (lub ugotowanych na twardo) dodaje się pszenną bułkę (bez skórki) lub kawałek pytlowego chleba oraz dwa obrane ugotowane ziemniaki i trochę wody. Całość ugniata się tak długo, aż ciasto stanie się jednolite i miękkie. Zamiast wody wskazane jest dodanie odrobiny jadalnego oleju.

Ciasto

Jedno całe surowe jajko wymieszać w kubku z mąką pszenną na gęsto, dodając trochę cukru i jeden rozgnieciony ząbek czosnku. Zagotować w garnku wodę i na wrzątek wrzucać mokrą łyżką przygotowane ciasto takiej wielkości, jaką chcemy mieć przynętę. Mieszać, aby ciasto nie przywarło do dna. Kiedy ciasto wypłynie na powierzchnię wody - gotować jeszcze przez1-2 minuty, a następnie ugotowane kluski wyjąć za pomocą sitka i dla utwardzenia zlać zimną wodą.


Ciasto

2 łyżki kaszy manny
1 łyżka mąki kukurydzianej
1 łyżka mąki z kaszy gryczanej
1 łyżka mleka w proszku
Całość podgrzać na sucho, dopiero później dolewać wodę.


Ciasto podstawowe

dające możliwość licznych modyfikacji smakowych i zapachowych: Miąższ białego chleba lub bułki zmieszać z niewielką ilością (jedna część na pięć) ugotowanych na miękko ziemniaków i łyżeczką mąki pszennej. Ugniatać do uzyskania jednorodnego ciasta. Pod koniec dodać trochę tłuszczu (olejku słonecznikowego, sojowego); przyda rozciągliwości i zapobiegnie przedwczesnemu wysychaniu oraz rozpuszczaniu w wodzie. Dodatek utartego ząbka czosnku nada ciastu szczególną atrakcyjność dla leszczy, krąpi i płoci. Żółte zabarwienie można z kolei uzyskać wgniatając żółtko, jedno na każdy średniej wielkości ziemniak. Lepsze jest z jajka ugotowanego na twardo; można je dodać na każdym etapie. Surowe należy najpierw ugnieść z miąższem chleba albo bułki.

Ciasto karasiowe

Całe jajko (białko i żółtko), utarty skrawek czosnku, sporą kroplę miodu ugniatać, dodając mieszaninę mąki pszennej (2 części) i ziemniaczanej (1 część), aż do uzyskania spoistej masy


Ciasto słodkie, na leszcza, krąpia, płoć

Szklankę kaszy manny mieszając ugotować w szklance wody. Po przestygnięciu ugnieść z łyżeczką margaryny, stołową łyżką cukru i niewielką ilością (pół torebki) cukru waniliowego. Dodatek szczypty szafranu przyda koloru żółtego, szczególnie atrakcyjnego w wodach ciemnych i mętnych. Jeśli na łowisku zajdzie konieczność dogęszczenia, to dodać odrobinę surowej manny.

Ciasto drożdżowe

Przyrządza się z mąki, cukru, mleka z drożdżami i odrobiny soli, tak jak zwykłe ciasto do wypieków. Gęstość reguluje się ilością mąki. Skuteczność można podnieść przez domieszanie białych robaczków, siekanych dżdżownic lub któregoś z dodatków naturalnych.
Mąkę pszenną mieszać wytrwale z po trochu dozowaną wodą z łowiska, aż gęstość będzie dobra do nakładania na haczyk. Dodatek oleju jadalnego zapobiegnie klejeniu się do palców. Skuteczna zwłaszcza przy nęceniu papką z otrąb wymieszanych ze śrutą pszenną




Ciasto błyskawiczne na płoć, leszcza, jazia, krąpia

Świeżo zebrane chruściki ugnieść w garnuszku z jętkami. Powstałą masę urobić z mąką pszenną i żółtkiem. Uzyskanie ciasta ułatwi dodatek wody - najlepiej wziętej z łowiska.

Ciasto francuskie

Do mleka, ostudzonego i przegotowanego, dodawać, stale mieszając i ugniatając, grubą mąkę. Powstałą ciastowatą masę uformować w placek, który następnie umieszcza się na patelni i ogrzewa na niewielkim ogniu, nadal ugniatając i mieszając, aż osiągnie stan wyraźnie kleisty. Wówczas dodaje się żółtko, ugotowane na twardo i dobrze rozdrobnione , oraz kilka gotowanych ziemniaków - i ugniata ponownie

Ciasto kukurydziane

Cztery części kaszki kukurydzianej i jedną część mąki dobrze wymieszać i wsypać do osłodzonej, (łyżka cukru na pół kilo kaszki) wrzącej wody, stale mieszając i ugniatając, tak aby powstała gęsta i twarda masa. Po ostygnięciu ulepić bryłę, z której wyszczypuje się nieforemne kawałki do zakładania na haczyk. Dobre na karpie i leszcze, zwłaszcza tam, gdzie są przyzwyczajone do kukurydzy – albo wskutek używania jej na przynętę, albo dzięki nadwodnym jej uprawom

Ciasto kartoflane

Przetrzeć ugotowane, obrane i dobrze ostudzone ziemniaki dodać soli, cukru lub innych substancji smakowych. Następnie dosypać mąki i wszystko razem wygnieść tak, żeby się nie lepiło. Uformować gomółkę, którą gotuje się pół godziny. Trzeba ją potem pokroić na mniejsze kawałki; lepiej się przechowują. Dobra przynęta na karpie, leszcze, płocie

Ciasto serowe na krąpie i leszcze

Zleżały twaróg utrzeć, dodać łyżkę miodu i nieco wody. Stopić w garnuszku i dodać tyle mąki pszennej, żeby uzyskać ciągnące się ciasto.


Ciasto słodowe

Zielone kiełki jęczmienia (można wyhodować samemu) ususzyć w piecyku, przyrumienić, zemleć (np. w młynku do kawy), zmieszać z niewielką ilością mąki i wygnieść z ostudzonymi gotowanymi ziemniakami. Z uzyskanego ciasta uformować kluchę, którą następnie trzeba ugotować. Potem ponownie ugnieść z odrobiną miodu albo syropu, dodając też nieco anyżu – kilka kropel olejku lub szczyptę utłuczonych ziaren. Ciasto powinno być sporządzone najdalej na dzień przed łowieniem.





Ciasto z płatków owsianych

Dodać do nich gotowanych ziemniaków i ugnieść na ciasto. Podobne ciasto można otrzymać używając zamiast płatków, mąki pszennej, dobrze wyprażonej na czystej patelni. Na haczyk zakładać nieregularne kęsy, tak jak się je wyrywa z bryły


Ciasto na płoć

Do kawałka czystego płótna włożyć miękisz ze świeżej bułki, taką samą ilość mielonego ziarna konopnego orz trochę oleju jadalnego. Całość zmoczyć w ciepłej wodzie i długo ugniatać przez płótno.

Ciasto na płoć

Upiec w piekarniku duży ziemniak o żółtym miąższu. Po wyjęciu z piekarnika szybko obrać ze skórki i ugniatać gorący ziemniak dodając jedno żółtko i jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej.

Ciasto na karpia

Ugnieść ugotowane ziemniaki dodając jedno żółtko, łyżeczkę stołową cukru pudru i łyżkę stołową mąki kukurydzianej. W razie potrzeby dodać mąki kukurydzianej

Ciasto na karasia

Razowy chleb
Gotowany ziemniak
Olej słonecznikowy
Nostrzyk

Ciasto na płoć

Miąższ z bułki
Gotowany ziemniak
Olej lub masło
Barwnik spożywczy (żółty lub czerwony)
Atraktor (wanilia, nostrzyk lub inny atraktor płociowy)


Ciasto podstawowe

Biały chleb lub bułkę mieszamy z kilkoma ugotowanymi ziemniakami i niewielką ilością pszennej mąki. Całość ugniatamy do uzyskania jednorodnego ciasta. W celu uzyskania ciągliwości i spoistości pod koniec ugniatania należy dodać nieco oleju roślinnego. Aby nadać ciastu żółtego koloru można dodać gotowane lub surowe jajko.
Dodając olejki zapachowe (spożywcze) można dodatkowo uatrakcyjnić ciasto. Powszechnym jest dodawanie utartego ząbka czosnku do ciast na leszcze, krąpie i płocie.


Ciasto drożdżowe

Wymieszać ze sobą mąkę z odrobiną cukru, zalaną mlekiem z rozpuszczonymi drożdżami. Dozując mąkę w odpowiednich ilościach, uzyskujemy pożądaną konsystencję. Do ciasta można dodać białych robaczków lub posiekane dżdżownice. Dodatek oleju jadalnego nada dodatkowej spoistości i sprężystości.


Ciasto karasiowe

Mieszamy ze sobą: jajko, utarty ząbek czosnku, trochę miodu razem z mąką pszenną (2 części) i ziemniaczaną (1 część). Ciasto gotowe po uzyskaniu spoistej masy.




Ciasto na leszcza i płoć

Larwy chruścika mieszamy z mąką pszenną i żółtkiem z jajka z dodatkiem niewielkiej ilości wody.

Ciasto na karpia i leszcza

Gotujemy szklankę kaszy manny w szklance wody. Po ostygnięciu ugniatamy z dodatkiem margaryny, cukru oraz niewielką ilością cukru waniliowego

Ciasto z kukurydzy

Bierzemy cztery części kaszki kukurydzianej i jedną część mąki dobrze wymieszać i wsypać do osłodzonej, wrzącej wody, stale mieszając i ugniatając, tak by powstała gęsta i twarda masa. Po ostygnięciu ulepić bryłę, z której uszczypuje się nieforemne kawałki do zakładania na haczyk. Dobre na leszcze, karpie.
Zaprzaszamy do czytania

Image Hosted by extremesports.vgh.pl